fbpx
Cataleya Logo Symbol Gliwice
 

Masaż relaksacyjny: na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

Masaż relaksacyjny: na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

Masaż relaksacyjny to doskonały sposób na ucieczkę od codziennego stresu. W dzisiejszym artykule omówimy różne odmiany tego masażu. Zdradzimy również, jakie korzyści dla zdrowia przynoszą poszczególne rodzaje masażu relaksacyjnego oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na ten zabieg. Sprawdź, jak masaż relaksacyjny może poprawić jakość Twojego życia.

Na czym polega masaż relaksacyjny? W czym pomaga masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny to idealne rozwiązanie dla tych, którym życie narzuca szybkie tempo i brak stabilizacji. Ta metoda terapeutyczna korzysta z różnorodnych technik manualnych, które oddziaływają na skórę, mięśnie, stawy oraz tkanki głębokie, by przynieść uczucie błogiego odprężenia. W zależności od rodzaju masażu i celu, który chcesz osiągnąć, masaż może być stosowany na całe ciało (tzw. masaż relaksacyjny całościowy) lub wybrany obszar (tzw. masaż częściowy).
Atmosfera podczas masażu odgrywa kluczową rolę. Muzyka relaksacyjna, światło świec i wyważony wystrój wnętrza tworzą otoczkę sprzyjającą wyciszeniu. Dodatkowo używane olejki aromaterapeutyczne potęgują doznania relaksacyjne, działając jednocześnie na zmysły.
Jak wygląda masaż relaksacyjny? Podczas masażu relaksacyjnego wykorzystywane są różne techniki – zazwyczaj zabieg zaczyna się od najczęściej stosowanej techniki, czyli głaskania, przechodzi potem w ugniatanie, rozcieranie, a na końcu masażysta wykonuje oklepywanie ciała. Masaż relaksacyjny może być także artystyczną formą, łączącą różnorodne techniki z tańcem czy rytuałami zaczerpniętymi z tradycji Dalekiego Wschodu.
Niezależnie od konkretnego rodzaju masażu, jego celem zawsze jest przekazanie uczucia spokoju i harmonii. Masaż relaksacyjny to nie tylko chwila odprężenia – to inwestycja w zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Masaż klasyczny czy masaż relaksacyjny – co wybrać?

Co lepiej wybrać: masaż klasyczny czy relaksacyjny? Aby móc podjąć odpowiednią decyzję, warto zrozumieć różnice w technikach wykonania oraz zastanowić się nad oczekiwanymi efektami. Masaż klasyczny i relaksacyjny, choć opierają się na podobnych chwytach, wnoszą do doświadczenia zupełnie odmienne doznania.
Masaż relaksacyjny, nawiązujący do technik masażu klasycznego, jest pełen delikatnych ruchów, takich jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski i roztrząsanie. W przeciwieństwie do masażu klasycznego unika się tu technik pobudzających układ nerwowy, takich jak rozcieranie poprzeczne, oklepywanie czy wibracje.
Jak już zostało wcześniej wspomniane, masaż relaksacyjny charakteryzuje się płynnymi ruchami, wykonywanymi powoli, by głęboko docierać do tkanek. To doskonały wybór dla tych, którzy pragną nie tylko ukojenia dla ciała, ale również błogiego wyciszenia dla umysłu.
Z kolei masaż klasyczny może okazać się lepszym wyborem dla osób, które potrzebują intensywniejszego działania na mięśnie i stawy. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych oczekiwań, potrzeb oraz preferencji klienta.

Wskazania do masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny to doskonała metoda łagodzenia napięć i stresu, szczególnie skierowana do osób, które doświadczają intensywnego tempa życia. Idealnie sprawdzi się u osób zapracowanych i zestresowanych, które często zmagają się z problemami ze snem.
Metoda ta przyniesie korzyści zarówno osobom aktywnym fizycznie, wspomagając regenerację i łagodząc zmęczone mięśnie, jak i tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia, w tym wypadku stanowiąc skuteczną profilaktykę przeciwko przykurczom oraz nieprawidłowej postawie ciała. Bez względu na styl życia, masaż relaksacyjny jest świetnym narzędziem do odprężenia i poprawy samopoczucia.

Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego? Istnieje kilka przeciwwskazań, a obejmują one:
  • Ostre stany zapalne i gorączkę.
  • Podrażnienia skóry, otwarte i trudno gojące się rany, owrzodzenia podudzia oraz stany ropne.
  • Choroby nowotworowe.
  • Choroby zakaźne.
  • Niewydolność krążenia, zaawansowaną miażdżycę, żylaki, zakrzepicę i zapalenie żył, zaawansowane nadciśnienie, tętniaki.
  • Niewydolność nerek i wątroby.
  • Niezrośnięte złamania, świeże skręcenia i zwichnięcia, łamliwość kości.
  • I trymestr ciąży.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych warunków zaleca się skonsultowanie się z profesjonalnym masażystą lub specjalistą medycznym przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do masażu relaksacyjnego.

Wykonaj masaż relaksacyjny w salonie Cataleya w Gliwicach

Jeśli szukasz masażu relaksacyjnego w Gliwicach, salon Cataleya będzie doskonałym wyborem. Oferowany w naszym salonie masaż relaksacyjny to niepowtarzalna okazja do odprężenia się i znalezienia harmonii w przyjemnej atmosferze. Skorzystaj z tych wyjątkowych usług, by zregenerować ciało i umysł w profesjonalnym otoczeniu.